ימתנות לטו בשבט קקטוסים בסיטונאות

קקטוסים מורכבים, שילוב מספר קקטוסים בכלי אחד, קקטוס צבר ועוד..

  

   

 

 

 

 קקטוסים, וקקטוסים צבר על קצה המזלג:

 
קקטוסים -  צמחים בשרניים הידועים ביכולת ההשרדות שלכם בתנאי אקלים מדבריים. בישראלהקקטוסים נחשבים לצמחים נוחים יחסית לגידול בשל יכולתם  להתאקלם בתנאי קרקע מדבריות ובשל כמות המשקעים הנמוכה בישראל.
מינים מסוימים מכילים שרף נרקוטי, המשמשים לתעשיית תרופות, חומרי צבע או משקאות נרקוטיים
קקטוּסיים – Cactaceae) היא המשפחה הנפוצה והחשובה ביותר של צמחי מדבר. בעולם קיימים מעל 2000 מינים של קקטוסים.
הקקטוסים הם משפחה בוטנית של צמחים שהתפתחה ביבשת אמריקה, לפני כ 40 מיליון שנה. משפחת הקקטוסים היא משפחה של צמחים הסוקולנטים שהתפתחה במקורה בסביבה מדברית או מדברית למחצה. לקקטוסים יכולות שונות להתמודדות עם תנאי אקלים קשים. רוב הקקטוסים נושאים קוצים שהם למעשה עלים שעברו הסתגלות אבולוציונית לתנאי עקה של מחסור במים. הסתגלות אבולוציונית נוספת היא פיתוח תאים פוטוסינתטיים בענפים (או בגבעולים) ובכך צימצום שטח הפנים של הצמח תוך שמירה על היכולות היצרניות החיוניות לקיום כל צמח. רוב הקקטוסים הם בעלי היכולת לקיים פוטוסינתזה מאפשרת לקקטוס לאגור פחמן דו-חמצני במשך הלילה כחומצה אורגנית, ובכך לבצע במהלך היום פוטוסינתזה.
את תפקידי העלים החסרים, ממלאים הגבעולים, הנשארים ירוקים ומתעבים ומתרחבים לצורות שונות בסוגים ובמינים השונים. הגבעולים הם גם איבר האוגר מים ברקמה מיוחדת המכילה חומרים ריריים סופחי מים. גם איבוד המים בדיות צומצם עד למינימום ההכרחי על ידי קוטיקולה עבה ופיוניות שקועות ויחס שטח פנים לנפח קטן.
 
לקוצי הקקטוס מספר ישומים, ביניהם הגנה מאוכלי עשב ומזיקים גדולים, הסוואה, הפצת המין, יצירת אקלים מוצל ולח סביב הצמח ועיבוי טל המטפטף אל סביבת שורשי הצמח.

משפחת הקקטוסים (Cactaceae) מחולקת לארבע תת-משפחות:
 
1. Cactoideae – משפחת הקקטוסים המכילה את רוב מיני הקקטוסים הכדוריים והקקטוסים העומדים.
2. Opunioideae – משפחת הקקטוסים המכילה משפחת קקטוס הצבר. קקטוסים בעלי קוצים עדינים וקצרים כמעט בלתי נראים, כסיבי זכוכית, המהווים מטרד קשה לאדם במגעו עם הצמח. מוצאם של כל 140 הסוגים השייכים למשפחת הצבריים (למעט שני מינים) - במדבריות אמריקה הדרומית עד לגבול הצפוני באריזונה, כאשר מרכז התפוצה הוא במקסיקו.רוב בני משפחת הצבריים הם צמחים בשרניים, אוגרי מים (סוקולנטים), חסרי עלים וקוצניים, המותאמים להפליא לבית גידולם המדברי והיבש. מערכת השורשים היא שטחית ומסוגלת לקלוט כל טיפת גשם או טל מהקרקע. לסוג "צבר" צורת עשבונית, שיחית או עצית. פרקי הגבעול גליליים, או כדוריים או פחוסים למעין צורת "עלה" (פילוקלד). הקוצים (חלקם גילגולים של עלים) ערוכים על כריות ומופיעים בודדים או בקבוצות. הפרחים, בודדים, דו-מיניים, גדולים ומרשימים, יושבים גם הם על כריות. הם נפתחים לפרקי זמן קצרים, יחסית, ומושכים חרקים הנמשכים לריח הנעים, לצוף או לאבקה. תושבת הפרח שקועה בתוך הגבעול וצורתה כעין כוסית או ספל.
 
3. Maihuenioideae – משפחת הקקטוסים המכילה שני מינים המתאפיינים בתפוצה באזורים גבוהים.
4. Perskioideae – משפחת הקקטוסים הנושאים עלים וקוצים יחד. משפחה זו כוללת את המרכיבים הפרימיטיביים ביותר של הקקטוסים והיא כנראה הקרובה ביותר למקורם האבולוציוני.
קקטוסים - מידע כללי
בגידול קקטוסים ניתן לשלב קקטוסים עם צמחים אחרים בגינה אך יש להשמר מהשקייה מופרזת, כזכור קקטוס הינו צמח מדברי העוגר את עודפי המים בעליו. עודף מים גורם לריקבון העלים ולאחר מכן ריקבון הצמח. רוב הקקטוסים אינם יכולים לשרוד טמפרטורות נמוכות מאפס, אך בטמפרטורות מעל האפס רוב הקקטוסים יכולים לחיות. רוב מגדלי ה קקטוסים מעבירים את ה קקטוסים שלהם למגון מוגן מגשמים (תחת סככה או גג פרגולה) אך רצוי לא לאחסנם במקום חשוך משום ש ה קקטוסים זקוקים לאור השמש.
 
טיפים לגידול קקטוסים:
גידול הקקטוסים ואיסופם הוא תחביב ידוע להלן כמה טיפים לגידולי קקטוסים
בארץ קיים מבחר רב של צמחי קקטוסים, קקטוס צבעוני, צמחי קקטוס מורכב, במגוון צורות וצבעים לבית למרפסת ולגינה.הצמחים עמידים מעט טיפול ומעט מים.
 
השקייה : השקיית קקטוסים רצויה הינה אחת בשבוע תוך הקפדה כי השקייה מתבצעת כאשר האדמה בה שתול הקקטוס יבשה . ההשקייה תהיה עד שאדמת העציץ או הכלי של הקקטוס תהיה רבוייה. ההשקייה האידיאלית היא תבילת כלי השתילה עד חצי הגובה במים למשך כשעתיים.
בחודשי החורף מומלץ ההשקייה אחת לשבועיים.
כלי גידול : כלי גידול הקקטוס וכל צמח אחר משפיע רבות על התפתחותו , ככל שהכלי יכיל מקום רב יותר לשורשי הקקטוס כך פוטנציאל הגדילה שלו גדל. חשוב להקפיד כי בכלי הגידול יש חורי ניקוז כדי שהמים המיותרים יתנקזו החוצה ולא יצרו ריקבון שורשים.
שמש : קקטוסים הם צמחים מדבריים במקורם ולכן זקוקים לשמש רוב שעות היממה. ניתן לגדל קקטוסים קטנים יחסית בבית אך רצוי על עדן החלון או במרפסת. יש לקחת בחשבון מינימום של רצוי 3-4שעות שמש ישירה
דישון : ישנם חומרי דישון רבים לקקטוסים, חשוב לדעת כי דישון קקטוסים לא יעשה בימי שרב, ואין לעשות דישון בקקטוסים חולים או ייבשים.
הדברת קקטוסים : לרוב הטפילים אשר פוגעים בקקטוסים נקראים אקריות והם יוצרים קורים וכתמים לבנים.
 
קקטוסים, קקטוס, גידול קקטוסים, גידול קקטוס קקטוסים על הפסים, סוגי קקטוסים, סוג קקטוס, קקטוסים, קקוסים משתלה, קקטוס משתלה, גידול קקטוסים 
 
מתנות ירוקות לחג-
מתנות לטו בשבט, מתנות לפסח, מתנות לראש השנה, מתנות ליום המשפחה, מתנות ליום האשה, מתנות ליום האהבה, מתנות לשבועות, מתנות לחנוכה, יצירה בחנוכה
צמחים כמתנות:  מתנות לחג עץ האושר, מתנות לחג עץ האהבה, מתנות לחג עץ הכסף, מתנות לחג עץ זית, מתנות לחג עץ הדס, מתנות לחג עץ רימון, מתנות לחג עץ דקל, מתנות צמח סחלב, מתנות לחג פילפל נוי, מתנות לחג אלת המסטיק,מתנות לחג ורד ננסי, מתנות לחג לאקי במבוק, מתנות לחג סוקולנטים, מתנות לחג קקטוסים.

עציצם למשרד-
עצעצים למשרד, כלים דקורטיבים למשרד, תכנון אדניות משרד, תכנון צמחי משרד

עבודות עץ-
עבודות עץ, שולחנות קקל, שולחן פיקניק עם גגספסלי גינה, פינת עישון, שולחן מעץ, אשפתונים, מאפרותגדרות מעץ, פרגולות, דקים
 
לייבסיטי - בניית אתרים